Rejestracja w KOBiZE – kogo ten obowiązek dotyczy?

Czym jest baza KOBiZE?

 

KOBiZE jest to akronim od nazwy instytucji – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

 

Baza KOBiZE oficjalnie jest Ośrodkiem w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Jedną z najważniejszych funkcji KOBiZE, jest administrowanie unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce. Co więcej, KOBiZE prowadzi również Krajową bazę, w której zbierane są dane o emisjach gazów cieplarnianych oraz innych substancji i parametrach z nimi związanych. Ośrodek odpowiada również za wykonywanie corocznych, krajowych inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych i innych substancji, a także stosownych raportów. Krajowy ośrodek został powołany do wypełniania zobowiązań, wynikających m.in. z dyrektyw unijnych i z uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Baza KOBiZE jest nadzorowana przez Ministra Klimatu.

 

Kto powinien się zarejestrować w systemie?

 

Rejestracja podmiotu w bazie KOBiZE to jeden z obowiązków, który dotyczy wybranych firm działających na terytorium naszego kraju. Zaliczają się do tego m.in. przedsiębiorcy, którzy:

 

– są posiadaczami klimatyzacji oraz uzupełniają czynnik chłodniczy do klimatyzatorów,

– tankują paliwo do pojazdów na firmę,

– posiadają kotły oraz piece (ogrzewanie węglem, gazem, olejem opałowym lub peletem),

– użytkują maszyny posiadające silniki spalinowe (np. ciągniki lub kosiarki),

– w zakresie swojej działalności  wykonują: malowanie, lakierowanie, klejenie, spawanie itp.

 

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wykonuje obowiązki określone przede wszystkim dwoma ustawami:

 

   – ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2022 r. poz. 673.),

   – ustawą z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2023 r. poz. 589.).

 

Do kiedy należy złożyć raport w KOBiZE i co powinien zawierać?

 

Raport do KOBiZE powinno się sporządzać corocznie i wprowadzać do Krajowej bazy w terminie do końca lutego, za poprzedni rok kalendarzowy.

Raport ma zawierać informacje m.in. odnośnie:

 

– instalacji, źródeł powstawania i miejsca emisji oraz ich wielkość,

– miejsca korzystania ze środowiska, gdzie jest prowadzona działalność przyczyniająca się do emisji,

– urządzeń, których używanie powoduje emisje,

– wielkości produkcji oraz charakterystyki surowców i paliw towarzyszących emisjom,

– posiadanych decyzji administracyjnych,

– środków technicznych mających na celu zapobieganie lub ograniczanie emisji.

 

Na przykład, wykazując w raporcie samochody służbowe, należy wskazać rodzaj paliwa, jego zużycie, emisje CO2 oraz inne zanieczyszczenia, które są generowane przez użytkowane samochody. Zakres danych które należy uwzględnić w raporcie do KOBiZE oraz sposób ich wprowadzania do Krajowej bazy, został wskazany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14.11.2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie i sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. poz. 1877). Złożenie raportu do KOBiZE nie zwalnia z obowiązku przygotowania zbiorczego zestawienia informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat do odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Chcesz sprawdzić, czy Twoja firma powinna się zarejestrować w bazie KOBiZE?

 

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja działalność generuje taki obowiązek lub zwyczajnie chcesz zdać się na wiedzę i umiejętności doświadczonych ekspertów –  zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W ramach naszego wsparcia oferujemy szczegółową analizę, czy wskazana firma musi zarejestrować się w KOBiZE, a jeśli tak –  to zajmiemy się wszystkimi formalnościami za Ciebie! Określimy odpowiednią drogę działania, aby zgodnie prowadzić firmę z obowiązującymi przepisami prawa. Tym samym uniknięcie ewentualnych kar i reperkusji finansowych. Konsultację oraz stosowne działania przeprowadzi nasz ekspert ds. ochrony środowiska. Cały proces potrwa maksymalnie kilka dni i odbędzie się w wygodny sposób 100% online. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie realizacji powinności wobec urzędów i środowiska, jakie zostały nałożone ustawowo. Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

 

Wiemy, że czas jest dla Ciebie bardzo ważny, dlatego zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.